SUMMERING AV BYAMÄSTERSKAPEN

William Olsson Byamästare 2021

På fjärde försöket slog den talangfulle före detta Löderupsbon William Olsson till och blev Byamästare. William är blott 14 år och är en jättetalang med ett väldigt brett slagregister. William har alltid varit nyfiken på att prova nya spelvarianter och lära sig nya slag men i år känns det som William har mognat rejält och hittat sin spelidé och spelplan.

I finalen detroniserade han regerande byamästaren Jimmy Ehrenpohl som i dessa sammanhang representerar Sankt Olof.  Två tighta set 6-4,6-4. Semifinalerna bjöd bland annat på ett syskonmöte där William slog storasyster Isabella med rätt klara 6-2,6-2.  Isabella är en härlig kämpe som ofta gör bra ifrån sig i Byamästerskapen, förra året var hon i final mot Ehrenpohl.

Andra bra juniorinsatser presterade av bröderna Shiv och Sahil Patel samt Albin Kaldner.
Byamästare i Dubbel blev Sankt Olofsparet Ehrenpohl/Tom Hansson som vann knappt i avgörande tie-break mot Calle Morén/Daniel Nordbeck.

B-slutspel Singel vanns av Sahil Patel och dubbeln av David Svensson/Claes Lenngren.

I ungdomsklassen möttes Elsa Roswall och Wilma Michanek och efter många trevliga och bra bollar segrade Elsa i den två timmar långa matchen med 6-3,7-5. Härligt tjejer kämpa på !!

Som vanligt mycket tennis för deltagarna, kvalitén har verkligen utvecklats från premiäråret 2018. Österlentennisen och byarna är verkligen på gång därute och bygger tenniskultur.

Längre ner på sidan bjuds ni på ett bildcollage från tävlingarna förtjänstfullt fångat av tävlingsledare Johan Kaldner som med hjälp av framförallt Mits Patel bjöd på ett fantastiskt arrangemang.

Resultat

Kval Pool 1

Isabella Olsson – Christian Damgaard     7-5,6-2  ( Isabella Olsson till A-slutspel)

Kval Pool 3 ( Albin Kaldner till slutspel)

Albin Kaldner – Uf Willart       6-3,6-4
Albin – Sverker Meyer               6-2,6-3
Sverker – Ulf                                6-3,6-2

Pool 5  ( Shiv Patel till slutspel)

Shiv Patel – Thomas Klinteby  6-3,3-6,11-9
Shiv Patel – Johan Kaldner      6-3,6-2
Thomas Klinteby – Johan Kaldner   3-2 uppg ( segr Kaldner)

Pool 2 ( Rolf Johansson till slutspel)

Rolf Johansson – Las Bjerhage          6-2,6-3
Rolf Johansson – Sahil Patel              2-6,6-2,11-9
Sahil Patel – Lars Bjerhage                6-3,7-5

Pool 4 (Johan Svedmark till slutspel)

Johan Svedmark – Malin Wemnér      6-4,6-3
Johan Svedmark – Henrik Edmén      6-4,6-2
Henrik Edmén – Malin Wemnér         7-6,3-6, 8-10

Slutspel Pool 1

Jimmy Ehrenpohl – Isabella Olsson   6-3,7-5
Isabella Olsson – Rolf Johansson     6-3,6-3
Jimmy Ehrenpohl – Rolf Johansson 6-3,6-4

Slutspel Pool 2
William Olsson – Shiv Patel       6-2,4-6,10-7
Albin Kaldner – Johan Svedmark 5-7,6-4, 7-10
William Olsson – Albin Kaldner  6-2,6-2
Shiv Patel – Johan Svedmark   4-6,6-7
William Olsson – Johan Svedmark  6-4,7-6
Albin Kaldner – Shiv Patel     4-6,3-6

Semifinaler
Ehrenpohl – Johan Svedmark    6-3,6-3
William Olsson – Isabella Olsson 6-2,6-2

Final

William Olsson – Jimmy Ehrenpohl    6-4,6-4

B-slutspel Final

Sahil Patel – Tom Hansson     6-4,5-7, 10-6

Dubbel

Semifinaler

Ehrenpohl/Tom Hansson – Rolf Johansson/Fredrik Bengtsson 6-1,6-0
Nordbeck/Moren – kaldner/Kaldner     6-4,6-0

Final

Ehrenpohl/Hansson – Nordbeck/Morén    6-2,3-6,10-8

B-slutspel

Svensson/Lenngren – vann pool