Jimmy Ehrenpohl dubbel Byamästare

Här kommer korta referat från resp dag av årets Byamästerskap – längst ner hittar du även några bilder.

TORSDAGEN

God kväll, här kommer torsdagens intressanta resultat.

Dagens enda tresetare vanns av Julia Orsvall mot förra årets finalist Sverker Meyer i pool 4 efter stark upphämtning från underläge 5-7 i Matchtiebreak, som sen ledde till poolseger.

Grillen håller öppet imorgon igen 17-20 med Tenniscafeets supergoda burgare från grillmästare Chris.

Pool 1

1.      Thomas Klinteby

2.      John Annas

3.      Lars Bjerhage

Thomas – John 6-3 6-2

Thomas – Lars 6-2 6-2

John – Lars 6-3 6-2

Pool 2

1.      Anders Hjalmarsson

2.      Henrik Edmen

3.      Peter Simonsson

Anders – Peter 6-2 6-2

Anders – Henrik 6-2 6-2

Peter – Henrik 3-6 4-6

Pool 3

1.      Johan Falkenberg

2.      Lucas Persson

3.      Stefan Axelsson

Johan – Stefan 6-2 6-2

Johan – Lucas 6-2 6-2

Stefan – Lucas 4-6 2-6

Pool 4

1.      Julia Orsvall

2.      Sverker Meyer

3.      Kjell Lenngren

Sverker – Julia 2-6 7-5 7-10

Sverker – Kjell 6-2 6-2

Julia – Kjell 6-2 6-2

Pool 5

1.      Jimmy Ehrenpohl

2.      Mikael Johansson

3.      Sahil Patel

Jimmy – Mikael 6-2 6-2

Jimmy – Sahil 6-3 6-2

Mikael – Sahil 6-2 6-3

FREDAG

Här är resultaten från dagens poolspel i singel i Byamästerskapet:

Pool 6

1 William Olsson

2 Shiv Patel

3 David Svensson

William Olsson – David Svensson 7-5, 6-3

Shiv Patel – William Olsson 2-6, 3-6

David Svensson – Shiv Patel 4-6, 6-4, 7-10

Pool 7

1 Isabella Olsson

2 Ulf Willart

3 Johan Kaldner

Ulf Willart – Johan Kaldner 6-4, 2-6, 10-4

Isabella Olsson – Ulf Willart 6-3, 6-3

Johan Kaldner – Isabella Olsson 3-6, 3-6

Pool 8

1 Fredrik Andreasson

2 Tom Hansson

3 Mits Patel

Tom Hansson – Fredrik Andreasson 3-6, 3-6

Mits Patel – Tom Hansson 3-6, 2-6

Fredrik Andreasson – Mits Patel 6-2, 6-2

Pool 9

1 CG Svensson

2 Albin Kaldner

3 Ika Forsell

CG Svensson – Ika Forsell 6-2, 6-2

Albin Kaldner – CG Svensson 6-4, 5-7, 6-10

Ika Forsell – Albin Kaldner 2-6, 2-6

Bra spelat allihop!!

LÖRDAG

Hej Alla dubbelspelare

Här kommer resultaten från dagens dubbelturnering. Fint väder, härlig tennis och fantastisk atmosfär.

Grattis till vinnare i A-slutspelet: Jimmy Ehrenpohl och Tom Hansson (Sankt Olof) samt vinnare i B-slutspelet Göran Korpe och Ulf Willart (Skillinge)

Tack alla för en supertrevlig dag!! Ser fram emot singelslutspelet imorgon!

Mvh,

Johan

Pool 1

1. Morén/Nordbeck

2. Lenngren/Svensson

3. Wallmark/Larsson

4. Patel/Patel

Morén/Nordbeck – Lenngren/Svensson  6-3, 6-4

Wallmark/Larsson – Patel/Patel  7-5, 6-3

Morén/Nordbeck – Wallmark/Larsson  6-2, 6-2

Lenngren/Svensson – Patel/Patel  3-6, 4-6

Morén/Nordbeck – Patel/Patel  6-2, 6-2

Lenngren/Svensson – Wallmark/Larsson  6-4, 6-3

Pool 2

1. Ehrenpohl/Hansson

2. Lenngren/Magnusson

3. Mårtensson/Olsson

4. Axelsson/Berg

Ehrenpohl/Hansson – Axelsson/Berg  6-2, 6-2

Mårtensson/Olsson – Lenngren/Magnusson  4-6, 4-6

Ehrenpohl/Hansson – Mårtensson/Olsson  6-2, 6-2

Axelsson/Berg – Lenngren/Magnusson  4-6, 5-7

Ehrenpohl/Hansson – Lenngren/Magnusson  6-2, 6-2

Axelsson/Berg – Mårtensson/Olsson  4-6, 4-6

Pool 3

1. Meyer/Falkenberg

2. Kaldner/Edmén

3. Korpe/Willart

4. Falkengren/Karlgren

Meyer/Falkenberg – Kaldner/Edmén  6-2, 3-6, 10-3

Falkengren/Karlgren – Korpe/Willart  4-6, 3-6

Meyer/Falkenberg – Falkengren/Karlgren  7-5, 6-3

Kaldner/Edmén – Korpe/Willart  7-5, 6-2

Meyer/Falkenberg – Korpe/Willart  7-5, 6-2

Kaldner/Edmén – Falkengren/Karlgren  6-2, 6-4

Pool 4

1. Olsson/Olsson

2. Bjerhage/Wemnér

3. Bjärby/Axelsson

Bjärby/Axelsson – Bjerhage/Wemnér  2-6, 3-6

Olsson/Olsson – Bjärby/Axelsson  6-2, 6-2

Olsson/Olsson – Bjerhage/Wemnér  6-2, 6-3

Pool 5

1. Johansson/Bengtsson

2. Kullberg/Gustavsson

3. Wahlqvist/Wahlqvist

Wahlqvist/Wahlqvist – Johansson/Bengtsson  4-6, 4-6

Wahlqvist/Wahqvist – Kullberg/Gustavsson  6-4, 4-6, 4-10

Johansson/Bengtsson – Kullberg/Gustavsson  6-3, 6-3

A-slutspel

Åttondelsfinal:

Olsson/Olsson – Kullberg/Gustavsson  6-3, 6-2

Bjerhage/ Wemnér – Johansson/Bengtsson  4-6, 2-6

Kvartsfinal:

Lenngren/Svensson – Ehrenpohl/Hansson  3-6, 2-6

Lenngren/Magnusson – Morén/Nordbeck  2-6, 3-6

Kaldner/Edmén – Olsson/Olsson  7-6, 6-7, 3-10

Meyer/Falkenberg – Johansson/Bengtsson 6-3, 5-7, 11-9

Semifinal:

Olsson/Olsson – Morén/Nordbeck  4-6, 6-3, 10-7

Ehrenpohl/Hansson – Meyer/Falkenberg  6-3, 6-2

Final:

Olsson/Olsson – Ehrenpohl/Hansson  2-6, 2-6

B-slutspel

Kvartsfinal:

Wahlqvist/Wahlqvist – Wallmark/Larsson  4-6, 7-5, 10-7

Patel/Patel – Mårtensson/Olsson  ?

Axelsson/Berg – Korpe/Willart  3-6, 3-6

Falkengren/Karlgren – Bjärby/Axelsson  W.O

Semifinal:

Korpe/Willart – Falkengren/Karlgren  6-3, 6-2

Wahlqvist/Wahlqvist – Patel/Patel (Ivan och Kjell) 6-4, 6-2

Final:

Korpe/Willart – Wahlqvist/Wahlqvist  3-6, 6-3, 10-8

SÖNDAG

Här kommer resultaten för sista dagens slutspel i singel inramat av ett fantastiskt väder och en härlig omgivning med mycket positivitet.

Jimmy Ehrenpohl blev Byamästare efter en jämn kamp mot Isabella Olsson som har gjort stora framsteg i sommar.

A-Klassen Segrare – Jimmy Ehrenpohl med extremt toppade slag som ingen riktigt lyckades få grepp om

Silvermedaljör – Isabella Olsson

Bronsmedaljörer

Fredrik Andreasson

Julia Orsvall

B-Klassen Segrare – John Annas

Silvermedaljör – Albin Kaldner

Bronsmedaljörer

Lucas Persson

Ulf Willart

C-Klassen Finalister finalen i C-klassen spelas på måndag.

Lars Bjerhage

Mits Patel

Bronsmedaljörer

Johan Kaldner

David Svensson

Ungdomsklassen Segrare – Emilia Olsson

Silvermedaljör – Leo Kullberg

Bronsmedaljör – Kian Nilsson

Leo Kullberg – Kian Nilsson 6-3 6-2

Leo Kullberg – Emilia Olsson 5-7 3-6

Kian Nilsson – Emilia Olsson 2-6 2-6

Hoppas nu att alla kan se bilderna med lottning och resultat, men annars sitter de kvar på anläggningen.

Tack alla för år och välkomna åter nästa år J

/Johan, Lars, Ivan, Peter, Kjell & co